4 Şubat 2017 Cumartesi

Esya Depolama Hizmeti

Eşya depolama hizmetine ne zaman ihtiyaç duyulacağı belli olmaz. İhtiyaç doğduğu anlarda almanız gereken hizmet hakkında birkaç noktaya dikkat ederek olası can sıkıcı durumların yaşanmasının önüne geçebilirsiniz.

Yeni bir eve taşınıyorsunuz ve bazı eşyalarınızın bu eve sığmayacağını anladınız veya ev henüz hazır değil ve eşyalarınızı bir süreliğine muhafaza altında tutmanız gerek. Bu gibi taşınma durumlarında ve bir ürünün mağazada depolanma imkânı bulunmadığında ya da satış zaman içindemasından önce emtianın mağazaya intikal ettiği durumlarda da yapılacak şey gayet nettir; eşyaları geçici olarak iyi bir yerde depolamak. Depolama hizmeti lojistik süreçlerinin en önemli aşamalarından biridir.

İhtiyacınız her ne nedenten kaynaklanıyor olursa olsun eşya depolama hizmeti almaya karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken hususlar mevcuttur.

Eşyanın depolanma gerekliliğini kesinlikle değerlendirin.
Eşyalarınızı depoya koymak hiç kuşkusuz ki maliyetli bir iştir. Bu nedenle neyi depolayıp neyi elden çıkartmanız gerektiğine iyice düşündükten sonra karar verin. Eşyalarınızın ederini, gelecekte değer kazanıp kazanmayacağını, gerçekten ihtiyacınız olan eşyalardan olup olmadıklarını göz önüne alın. Bu sayede ne büyüklükte bir alana ihtiyacınız olduğunu tam anlamıyla belirleyebilir ve depolama maliyetlerini düşürebilirsiniz.

Eğer kısa süreli depolama hizmeti alıyorsanız yani evdeki tadilat bitene kadar depolama hizmeti istiyorsanız. Bu durumda eşyanın miktarı değil depolama süresi önem kazanmaktadır. İhtiyacınızı doğru saptamak tasarruf etmenizde yardım edecektir.

Güvenilir Bir Firmayla Anlaşın
Pek çok nakliyat firması, büyüklü ufaklü depolama alanları ile uzun veya kısa vadeli depolama hizmeti vermektedir. Ürünleri denetlerek teslim alma, taşıma, yerleştirme, tasnif etme ve nakliyesinde bulunma, alacağınız temel hizmetlerdir. Bunların yanı sıra ürünlerin sağlıklı bir şekilde muhafazası ve talebiniz durumunda dilediğiniz ürüne basitçe ulaşabilmenizin sağlanması gereklidir.

Kaliteli firmalar çekinceleriniz konusu ile ilgili sizi aydınlatacak, hizmet vaatlerini sözlü olarak değil yazılı olarak sunacak, sigorta seçenekleri konusu ile ilgili sizi aydınlatacaktır. Eşyalarınızın rutubet ya da sıcak hava ile haşere ve böceklere karşı korunacağını size garanti etmeyen firmalarla el sıkışmamanızı tavsiye ederiz.

Sözleşmede Tüm Belirlemeleri Yapın
Alacağınız hizmetlerin yalnızca sözleşmede yazması yeterli gelmeyebilir. Depolayacağınız eşyalarınız için hazırlayacağınız listeyi de sözleşmeye ek yapın, firma ile birlikte imzalayın veya tutanak altına alın. Daha hassas bir çalışma yapmak istiyorsanız kolileri numaralandırarak hangi kolide hangi eşyaların bulunduğunu liste haline getirin. Bu listeyi fotoğraflar ile destekleyerek sözleşmeye ekleyin ve bir nüshasını mutlak suretle saklayın. Olası bir anlaşmazlık durumunda elinizde sizi destekleyecek donelerin olması işinizi çok basitlaştıracaktır.

Resim çekme ve paylaşma işini whatsapp üzerinden yapabilirsiniz. Resimleri gönderdikten sonra depolama firması yetkilisinden cevaben bu eşyaları depolamak üzere teslim aldığına dair bir şeyler yazmasını isteyebilirsiniz. Yazacağı yanıtta firma adı ve yanıtı yazan kişinin adı ve ünvanı olmasına özen gösterin.

İyi bir depolama sözleşmesi asgari şu koşulları taşımalıdır.
Firmanın irtibat bilgileri,

Eşyaların teslim alınma ve depolanma protokolü,

Ödemenin ne biçimde yapılacağı ve faturalandırma,

Alınacak ekstra hizmet ve maliyetlere dair saptamaler,

Depo kiralama bedeli,

Sigorta koşulları ve kapsamı,

Sözleşmenin fesih koşulları.